Як стягнути заборгованість за господарським договором
Під час господарської діяльності юридична особа, або ФОП укладають письмові договори з контрагентами. Відповідно до договору, одна сторона надає товари, або послуги, а інша сторона зобов’язується в строк, вказаний в договорі, сплачувати вартість товарів або послуг.
Відповідно до законодавства, зокрема, ст.ст.525, 526, 530 ЦК України, зобов’язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Боржник, який порушив зобов’язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Якщо Ваш контрагент посилається, що у нього форс-мажорні обставини, як того вимагає чинне законодавство, він повинен Вам надати Сертифікат, виданий Торгово-промисловою палатою України. Якщо Сертифікату немає — іншого способу підтвердження даного факту у контрагента не існує. До того ж, відповідно до п.3.2. Регламенту Торгово-промислової палати, «Не вважаються форс-мажорними обставинами …недодержання/порушення своїх обов’язків контрагентом боржника…». Це означає, що відсутність грошей і невиконання зобов’язань не є форс-мажором.
Якщо з різних причин контрагент може не виконувати умови договору в частині його оплати, заборгованість все одно необхідно стягнути. Але як розібратися з чого починати цю процедуру?
Передусім, Ви можете направити лист-нагадування, або в телефонному режимі нагадати боржнику, щоб він Вам сплатив негайно. Через деякий час, в залежності від реакції боржника, Вам буде зрозуміло, з ким маєте справу і тоді буде вже діяти.
Ваш боржник – добропорядний
Вам стало відомо, що у контрагента тимчасові матеріальні складності. Скажімо, заблоковано його поточний рахунок в проблемному банку, або за сімейними обставинами він не може сплатити суму боргу. Але боржник повідомляє усно або письмово і обіцяє сплачувати хоча б частково.
Вам необхідно піти йому на зустріч – скласти графік погашення заборгованості. Цей графік можна укладати з контрагентом особисто, або в присутності адвоката, щоб уникнути непорозумінь. Перед цим важливо провести звірку з боржником, відповідно до акту взаєморозрахунків.
Якщо Ви звертаєтеся до адвокатського бюро візьміть документи – статут та інші установчі документи, договорі з додатками, акти виконаних робіт, інше. Окрім того, Ви можете виставити пеню боржнику, яка обов’язково також підлягає погашенню.
За період погашення боргу Ви не маєте права позиватися до суду, лише у випадку несплати заборгованості без попередження.
Якщо у Вас не добропорядний боржник…
Недобропорядний контрагент велика проблема, з якою складно впоратися. Ви повинні обов’язково написати претензію, яка є одним із способів врегулюванням господарського спору. Адже, відповідно до ст.222 ГК України, учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб’єктів, зобов’язані поновити їх, не чекаючи пред’явлення їм претензії чи звернення до суду.
Відповідно до норм статті 7 ГПК претензія розглядається протягом місяця, а в разі, якщо обов’язковими для обох сторін правилами або договором передбачено право повторної перевірки забракованої продукції (товарів) підприємством-виробником, претензії, пов’язані з якістю та комплектністю товару, розглядаються протягом двох місяців. Після того, як сплив строк, питання її погашення не було врегульовано ви можете підготувати судовий позов до Господарського суду.
Часто у кредитора виникають сумніви, як бути, якщо контрагент не визнає заборгованості, не підписує акту звірки. Дане питання врегульовано Постановою ВГСУ від 27 листопада 2007 р. № 18/24: «…підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими (частина 4 статті).
В судовому засідання дане питання буде вирішено, оскільки відсутність своєчасно висловлених зауважень до наданих послуг свідчить про їх прийняття та, відповідно, виникнення у останнього обов’язку щодо їх оплати.
І насамперед поради:
- Направляючи акти звірки взаєморозрахунків, дочекайтеся, щоб Ваш контрагент підписав його і повернув. Направляти акти виконаних робіт, взаєморозрахунків, претензії до контрагента Ви повинні цінним листом з описом, завірений поштою. В суді завжди запитають, що є підтвердженням того, що не лише товари та/або послуги були надані, але чи отримував контрагент від Вас листи і якого змісту.
- Виставляючи контрагенту пеню, дотримуйтесь законодавства, зокрема, ч.1 ст. 250 ГК, де адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через 1 рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Якщо строк пені понад рік, штрафні санкції знаходяться поза межами погашення.
Ви можете самостійно стягнути заборгованість контрагента, але я б радила звертатися за допомогою до професійного адвоката, який вирішить Ваші проблеми, та зекономить сили та час.
З повагою,
старший юрист Адвокатського бюро
«Максима Хартова»
Вікторія Гусакова
Ответить
Хотите принять участие в обсуждении?Не стесняйтесь вносить свой вклад!