Чи можна звільнити вагітну жінку після закінчення терміну трудового договору?

Однією з підстав припинення трудового договору є закінчення строку трудового договору, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не поставила вимогу про їх припинення, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України.

Відповідно до ч. 3 ст. 184 КЗпП України, звільнення вагітних і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – ч. 6 ст. 179 КЗпП України), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника чи уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.

Обов’язкове працевлаштування таких жінок здійснюється і у випадках їхнього звільнення після закінчення строкового трудового договору.

На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців із дня закінчення строкового трудового договору. При вирішенні питання про припинення з вагітною строкового трудового договору на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України необхідно дотриматися порядку припинення строкового трудового договору. Роботодавець має своєчасно попередити жінку про припинення трудового договору і зробити це в письмовій формі.

Слід враховувати, що звільнення провадиться з обов’язковим працевлаштуванням. Щоб виконати обов’язок із працевлаштування, роботодавець повинен надати працівниці в тій же або іншій організації іншу роботу чи запропонувати роботу, від якої вона відмовилася з поважних причин. Однак відносини з вагітною працівницею з дня закінчення строку трудового договору мають свою специфіку: на період працевлаштування за нею зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців із дня закінчення строкового трудового договору.

Суттєвим є те, що тримісячний строк обчислюється не з дня звільнення, а з дня закінчення строкового трудового договору. Закінчення строку трудового договору не дає підстав для автоматичного звільнення. Роботодавець має попередити вагітну жінку, що після закінчення строку трудового договору вона до роботи допущена не буде і під час пошуку підходящої для неї роботи може перебувати вдома. А коли можливість для працевлаштування буде знайдено, працівниця зобов’язана з’явитися на вимогу роботодавця.

Адвокатское бюро «Максима Хартова»

0 ответы

Ответить

Хотите принять участие в обсуждении?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *